خانه / دسته‌بندی نشده / بررسی زمینه‌های همکاری مشترک انجمن کتابداری آذربایجان با حاج آقا حمیدی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری استان

بررسی زمینه‌های همکاری مشترک انجمن کتابداری آذربایجان با حاج آقا حمیدی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری استان

روز  سه شنبه مورخ ۹۴/۷/۷، برخی از اعضای هیئت مدیره و رؤسای کمیته‌های انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی آذربایجان با حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا حمیدی، معاون  فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز در راستای هم ا‌‌فزایی و تعامل انجمن با جوامع محلی در راستای ایفای نقش‌های فرهنگی، اجتماعی در شهر، استان و  منطقه دیدار کردند.

 در این دیدار ابتدا رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی آذربایجان و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تبریز، دکتررسول زوارقی، در خصوص اهداف و تاریخچۀ انجمن سخنانی ایراد نمودند و با اشاره به ماهیت رشته و حرفه علم اطلاعات و دانش‌شناسی در اطلاع‌رسانی و اشاعه اطلاعات و  ظرفیتهای ناشی از آن بر انجام کارهای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی داوطلبانه توسط انجمن در راستای ارتقاء فرهنگی، آموزشی و پژوهشی جامعه تاکید کردند و در این خصوص خواستار حمایتهای شهرداری از این نوع کارهای داوطلبانه شدند.

ایشان در ادامۀ این سحنان از جمله ظرفیتهایی که انجمن می تواند با حمایتهای شهرداری در سطح شهر انجام دهد را به ترتیب زیر بر شمردند:

راه اندازی کلینیک کتاب در بخش های مختلف شهر، کتاب درمانی، اطلاع درمانی، مشاوره خواندن ، آموزش سواد اطلاعاتی به شهروندان، آموزش ضمن خدمت کارکنان شهرداری،  کمک به برقراری پاتوق‌های خواندن، کمک در ایجاد باغ کتاب، فراهم آوردن نیروی انسانی متخصص برای کار در قسمتهای مرتبط شهرداری به ویژه کتابخانه ها و مراکز اسنادی و آرشیوی.

دکتر زوارقی با اشاره به اینکه بعد از نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، شهرداریها، نقش مهمی در ایجاد قرائتخانه‌ها و فرهنگسراها و .. دارند، لذا همکاری این سازمان را با انجمن کتابداری آذربایجان در جهت پیشرفت شهر،  منطقه، استان را بیش از پیش ضروری دانستند.

سپس سایر اعضای انجمن نیز برنامه های خود را در زمینه همکاری های مشترک بین انجمن کتابداری و اطلاع رسانی آذربایجان و شهرداری را بیان کردند.

در ادامه معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری، ضمن ابراز خرسندی و استقبال از پیشنهادات و نظریات اعضا انجمن کتابداری آذربایجان، وجود انجمن کتابداری و اطلاع رسانی آذربایجان در استان را در ایفای نقش مهم انتقال دانش عمومی به شهروندان و پرداختن به موضوع مهم  و مقدس کتابخوانی، نوید بخش آغاز فعالیتها و همکاریهای  نوینی توسط شهرداری برشمردند و ابراز داشتند چه در توسعه فرهنگی و اجتماعی و چه در توسعه عمرانی و ابادانی شهرها، مهمترین شاخص، دانش و فهم انسان است و زیر ساخت  این امر مهم، «مطالعه و خواندن» است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی، با اشاره به اینکه تمام معضلات اجتماعی و فرهنگی گریبانگیر جامعه از عدم آگاهی کافی و مطالعه کم نشأت می‌گیرد لازمه کاهش یا ثابت نگه داشتن آمار طلاق، معتادین، جرائم و آمار بزهکاری‌ها درجامعه را بالا بردن سطح آگاهی مردم از طریق تشویق به مطالعه و کتابخوانی عنوان کردند. ایشان در ادامه بر استفاده از نقش مطالعه در کاهش مخاظرات ناشی ار بحران آب، کاهش پسماندها و تفکیک آنها و سایر مسائل شهری تاکید کردند.

 همچنین معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری، با اشاره به وجود ۱۸ فرهنگسرا، ۱۷ خانه سلامت روح و روان، ۳۴ کتابخانه در سطح تبریز، ۵۵ سالن مطالعه، ۷ پارک بانوان و ۱۸ سالن چند منظوره ورزشی، همچنین را ه‌اندازی ۲ کتابخانه سیار، آمادگی مجموعۀ شهرداری را برای استفاده از ظرفیت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی در پیشبرد اهداف شهری، فرهنگی و اجتماعی اعلام کردند. دیگر پیشنهادات ایشان در این زمینه عبارت بودند از:

 ایجاد اتاق فکر ارتقاء مطالعه و کتابخوانی، عقد تفاهم‌نامه میان انجمن و شهرداری، راه‌اندازی کلینیک کتاب در نواحی مختلف شهر و اختصاص فضا، نیرو و تجهیزات مورد نیاز برای این امر از طرف شهرداری، انجام کارهای پژوهشی در خصوص موانع مطالعه در طبقات اجتماعی مختلف و ارائه راهکار، و مکان‌یابی و برگزاری پاتوق‌های کتاب و خواندن در سطح شهر با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی.

در پایان این دیدار  سرکار خانم فرقانی به نمایندگی از انجمن و سرکار خانم اعلمی از شهرداری مسئول پیگیری تدوین و تصویب مصوبات این جلسه شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *