خانه / دسته‌بندی نشده / شکستگی حریم شخصی در گرو استفاده نامناسب از برنامه های اجتماعی است

شکستگی حریم شخصی در گرو استفاده نامناسب از برنامه های اجتماعی است

دکتر رسول زوارقی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، در اولین جلسه از دور سوم سلسله گفتار‌های علمی که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه تبریز در محل مسجد دانشگاه برگزار شد، با محوریت فضای مجازی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این جلسه با اشاره به ابداع الفبا، آن را اولین اختراع بشر خواند و خاطر نشان کرد: دومین اختراع بشر کتاب یا مجموعه منظمی از الفبا بوده که در کنار هم هدف خاصی را پی میگرفته است.

دکتر زوارقی به نحوه جمع آوری و حفظ کتاب در ادوار گذشته اشاره کرد و نقش برخی پادشاهان و بزرگان حکومت را مفید و مثمر ثمر دانست و افزود: به طوری که اگر حمایت و حفاظت آنها از کتب دوران گذشته صورت نمی گرفت انتقال اطلاعات و استفاده از تجربیات گذشته گان به سختی انجام می گرفت.

این استاد دانشگاه به انفجار اطلاعاتی، طوفان اطلاعاتی و بمباران اطلاعاتی که در زمان حال انجام می گیرد اشاره کرده و افزود: پیشرفت بشر در زمینه فناوری اطلاعات موجب  انتقال سریع السیر مطالب بین عموم مردم و در دسترس قرار گرفتن همه اطلاعات می شود که این امر در جای خود میتواند بسیار فاجعه بار باشد و در صورت عدم راهنمایی و مشاوره افراد برای استفاده صحیح از فضای اطلاعاتی پیامد های مخربی را در جامعه به بار خواهد آورد.

وی در ادامه به بیسوادی سفید اشاره کرد و افزود: اطلاعاتی که در فضاهای مجازی و در قالب برنامه های اجتماعی مبادله می شود به صورت سطحی بوده و علاوه بر این که ماندگار نیست بلکه موجب توهم آگاهی و فقدان آگاهی در افراد می شود که به آن بی سوادی سفید گفته می شود.

دکتر زوارقی در پایان با اشاره به آیات قرآن به پرهیز از کارهای بیهوده اشاره کرده و عوارض فضاهای مجازی را بدین گونه معرفی کرد: استفاده بیش از حد از این نوع برنامه های اجتماعی موجب شکستگی حریم های شخصی می شود و همچنین موجب محدود شدن افراد در زمان حال و عدم توجه آنها به زمان آینده می شود و دریافت انبوه اطلاعات در انسان علاوه بر اشتغال ذهن، موجب عدم تمرکز افراد می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *